Valchromat to innowacyjny koncept komponentów meblowych do wyposażenia wnętrz. Jest to panel dekoracyjny z włókien drzewnych, barwionych z wykorzystaniem ekologicznych składników, odporny na wilgoć, wytrzymały i łatwy w obróbce mechanicznej.

Valchromat to innowacyjny koncept komponentów meblowych do wyposażenia wnętrz. Jest to panel dekoracyjny z włókien drzewnych, barwionych z wykorzystaniem ekologicznych składników, odporny na wilgoć, wytrzymały i łatwy w obróbce mechanicznej. Walory estetyczne i unikalne właściwości czynią go produktem jedynym w swoim rodzaju, docenionym przez projektantów i producentów branży meblarskiej na całym świecie.

 

Valchromat to nie MDF, to ewolucja MDF.

 

Wartość dodana produktu Valchromat to nie tylko kolor, ale jego wyjątkowa struktura i proces produkcji. Włókna drzewne są barwione i impregnowane indywidualnie, jeszcze przed prasowaniem, następnie klejone specjalnymi żywicami, nadaje im to wyjątkowe właściwości fizyczne i mechaniczne.

 

Dzięki atrakcyjnej palecie kolorów panele Valchromat pozwalają tworzyć przyjazną atmosferę we wnętrzach. Właściwości produktu czynią go łatwym w obróbce i wykończeniu powierzchni. Valchromat nie wymaga zastosowania bejcy i oklejania krawędzi.

 

Valchromat to produkt uniwersalny, znajdzie zastosowanie przy produkcji mebli, okładzin ściennych, ścian działowych, podłóg, drzwi, mebli łazienkowych, kuchennych, wyposażenia sklepów i obiektów użyteczności publicznej, paneli dekoracyjnych i akustycznych. Do produkcji wykorzystywane są składniki ekologiczne a uzyskane certyfikaty i atesty pozwalają na stosowanie go również do produkcji zabawek dla dzieci. Produkt na życzenie produkowany jest z atestem trudno-zapalności B-s2, d0.

 

 

Wymiary

2440x1220 | 2440x1830 | 3660x1220 | 3660x2440 mm

Grubości

8, 12, 16, 19, 30 mm

Zalety produktu:

Barwiony w masie

jednolity kolor po cięciu i obróbce mechanicznej. Nie wymaga użycia farby ani oklejania krawędzi.

Nietoksyczny

zawiera ekologiczne barwniki a emisja formaldehydu odpowiada Europejskim normom.

Odporny na obciążenie

charakteryzuje się wysoką odpornością na zginanie.

Odporny na wilgoć

może być stosowany w kuchni, łazience i na podłogi.

Przyjazny narzędziom

produkt nie powoduje nadmiernego zużycia narzędzi.

Łatwy w obróbce

jego zwarta struktura powoduje większą wytrzymałość mechaniczną. 30% wyższą niż zwykły mdf.

Unikalny

panele Valchromat są produkowane w Portugalii a Valbopan, SA jest jedyną na świecie fabryką wytwarzającą produkt o takiej charakterystyce.

Naturalny

na powierzchni płyty widoczne są niewielkie cząstki drewna, które nie chłoną organicznych barwników. Ta osobliwość nadaje im unikalnego, naturalnego wyglądu.

Uniwersalny

Valchromat nadaje się do różnych zastosowań. Może zostać wykończony różnymi rodzajami materiałów: lakierami, woskami i olejami a także materiałami ognioodpornymi.

Certyfikacja

 

 • CE – ISO 9001. Valchromat jest certyfikowany w zgodności z normą EN ISO 9001:2008
 • FSC i PEFC – Valbopan, SA posiada certyfikaty FSC i PEFC w zgodności z odpowiednimi standardami. Valchromat z certyfikatem FSC lub PEFC jest dostępny na zamówienie.
 • CARB 2 – ta certyfikacja poświadcza, że emisja formaldehydu nie przekracza norm granicznych wskazanych w regulacji: 0,11 ppm. Valchromat z certyfikatem CARB 2 jest dostępny na zamówienie.

 

 

Jakość

 

Valbopan - Fibras de Madeira, SA definiuje swoją strategię poprzez jakość, w przekonaniu, że jest ona niezbędnym narzędziem nie tylko do zwiększenia efektywności organizacyjnej, ale również w celu poprawy oferowanych produktów i usług.

 

Zgodnie z tym Valbopan, kieruje się następującymi zasadami:

 • Koncentruje się na innowacji, rozwoju produktów i jakości. Rozwija działalności poprzez ukierunkowanie na rynek i Klienta, usprawnienie komunikacji i inwestycje w strategiczne rynki.
 • Promuje efektywności w procesach firmy i wewnętrznych metodach pracy ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji wewnątrz przedsiębiorstwa oraz rozwoju kompetencji pracowników poprzez szkolenia.
 • Rozwija trwałość oferowanych produktów.
 • Nieustannie ulepsza organizację, dbając o efektywność systemu zarządzania firmą.
 • Firma jest zobowiązana do wdrażania i przestrzegania wszystkich wymogów łańcucha odpowiedzialności (Chain of Responsibility), zgodnie ze standardami FSC® -STD-40-004, FSC® -STD-40-005 i PEFC Portugalia CdR. Zobowiązanie to dotyczy również nie kupowania drewna z obszarów leśnych:
  • - na których łamane są prawa człowieka lub narodowe tradycje
  • - o wysokiej wartości przyrodniczej
  • - oferujących genetycznie modyfikowane drzewa (GM)
  • - nielegalnie eksploatowanych
  • - powstałych poprzez przekształcenie naturalnych lasów w plantacje

Recykling

 

Valchromat może być poddany recyklingowi, fabryka posiada licencję na taką działalność. Jeżeli jest to możliwe firma wykorzystuje ponownie powstałe w produkcji wióry i sosnowe cząstki drewna.

FSC i PEFC

Fabryka Valbopan dysponuje certyfikatem łańcucha dostaw (Chain of Custody). Na życzenie oferuje produkty z certyfikatem FSC lub PEFC.

 

Organiczne barwniki

Tylko organiczne barwniki wykorzystywane są do produkcji.

 

CARB 2

Valchromat może zostać dostarczony z certyfikatem CARB 2. Zapewnia on, że emisja formaldehydów nie przekracza poziomu 0,11 ppm.

 

E1

Emisja formaldehydu nie przekracza najniższych limitów ustanowionych przez Europejskie standardy dla produktów drewnopochodnych.

 

Produkcja bez odpadów

Firma stara się redukować lub nawet eliminować swój wpływ na środowisko naturalne. Wszystkie odpady drzewne są wykorzystywane jako paliwo.

 

Samo­wystar­czalność grzewcza

Fabryka wytwarza wystarczającą ilość biomasy aby zaspokoić swoje potrzeby energetyczne, bez wykorzystania paliw kopalnych.

 

Zalecenia

Dla efektywnego wykorzystania i ochrony paneli Valchromat zaleca się:

 • układać panele horyzontalnie, bez kontaktu z podłożem.
 • zabezpieczyć panele aż do momentu użycia.
 • ciąć za pomocą odpowiednio przygotowanych, ostrych narzędzi.
 • przenosić ostrożnie aby uniknąć wypadków przy pracy.

 

Valchromat to produkt bazujący na naturalnym drewnie, dlatego możliwe jest występowanie pewnych różnic kolorystycznych pomiędzy panelami.

 

Aby zapobiegać problemom wynikającym z takich sytuacji zaleca się następujące środki ostrożności:

 • selekcja paneli przed rozpoczęciem pracy, analogicznie do pracy z arkuszami drewna i kłodami.
 • jeżeli jest to możliwe należy używać płyt z jednej partii produkcyjnej w ramach zlecenia.

Valchromat może być zabezpieczony różnymi rodzajami środków ochronnych: lakier, wosk, olej. Sposób postępowania i wybór produktów jest identyczny jak w przypadku innych produktów używanych do drewna. Przed wykończeniem ważne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni za pomocą wysokiej jakości materiałów ściernych: delikatne szlifowanie powierzchni, o jednakowej gramaturze i sile nacisku dla wszystkich paneli.


Należy pamiętać, że nasycenie koloru jest silniejsze na powierzchni płyty w porównaniu do jej wnętrza. Panele powinny zostać dokładnie odpylone, pamiętając, że nawet najmniejsza obecność pyłu w powietrzu może zmienić wygląd płyty.

Lakiery

Połysk, półmat, mat.

 

Woski

Połysk, półmat, mat.

 

Oleje

Mat.

back back