Piękno to wartość, którą należy pielęgnować. Robimy to z pasją już od niemal wieku. Poznaj historię firmy, która zmieniła światowy rynek drewna.

Fornir ALPI to punkt wyjścia, podstawowy surowiec dla wszystkich pozostałych linii produktowych. Jest on efektem innowacji technologicznych i klasycznego rzemiosła. Może zostać zastosowany na różnego rodzaju nośniki, dostarczony w różnych grubościach w zależności od przeznaczenia.

Technologia produkcji pozwala na uzyskanie forniru o powtarzalnym usłojeniu i kolorze zachowując jednak piękno i różnorodność naturalnego drewna. Wydajne formaty i wysoka jakość produktu pozwalają na efektywne zaplanowanie produkcji i zaoferowanie produktu zgodnie z wymaganiami Klienta końcowego. Stosowanie forniru ALPI ułatwia kontakt i współpracę pomiędzy odbiorcą, projektantem a producentem elementów wyposażenia wnętrz.
 

Wymiary

Standardowe wymiary (długość x szerokość)

220/250/280/315 x 64 cm

Grubość

od 0,5 do 2,7 mm

Proces powstawania fornirów ALPI

         

 

      

ALPIready to polakierowany fornir drewniany, gotowy do użycia jako dekoracyjna powierzchnia. Produkt składa się z dwóch warstw forniru ALPIlignum, które są polakierowane po stronie zewnętrznej, tworząc w ten sposób kompletny panel ALPIready, gotowy do aplikacji na różnorodne powierzchnie. Jest to solidny, elastyczny i łatwy w użyciu produkt, który znacznie skraca czas i wysiłek potrzebne do montażu, wykończenia i lakierowania.

Przy zachowaniu zrównoważonego podejścia w firmie ALPI oraz nieustających wysiłków w doskonaleniu wykorzystania zasobów naturalnych, ALPIready jest wykonane z drewna pochodzącego z lasów zarządzanych zgodnie z zasadami certyfikatu FSC® (FSC-C004666).

 

Zastosowanie ALPIReady:

Powierzchnie meblowe, wnętrza hotelowe, powierzchnie w budynkach mieszkalnych i kompleksach mieszkaniowych, butiki, biura, przestrzenie publiczne, wnętrza jachtów i statków wycieczkowych.

Wykończenie powierzchni ALPIready:

Touch - utrzymuje naturalność drewna, jednocześnie mając miękki i przyjemny w dotyku charakter.

Groove - podkreśla słoje i teksturę drewna, jednocześnie dając wrażenie surowego drewna pod palcami.

Wax - matowy lakier, który nadaje delikatny wygląd drewna pokrytego woskiem.

Oil - nowe wykończenie, które ożywia kolor drewna, nadając mu charakterystyczny połysk naturalnych olejów.

ALPIReady

      

ALPIdecos to kompleksowa oferta obrzeży przygotowanych do wszystkich oferowanych grup produktowych. FBK – surowe obrzeża z podklejoną fizeliną lub naniesionym klejem. STR – to wielowarstwowe obrzeże, oferowane w grubości od 1,0 do 2,0 mm. ABS – to obrzeża dedykowane laminatom fornirowym ALPIkord i ALPIrobur, lakierowane, z dopasowanym kolorystycznie do forniru podkładem ABS.

Ta historia to żywa opowieść o tradycji i przywiązaniu do doskonałości w rodzinie Alpi, która do dnia dzisiejszego już od 3 pokoleń prowadzi firmę założoną przez Pietro Alpi w 1919 roku. 

Międzynarodowy koncern z włoskimi korzeniami nieustannie się rozwija, kreując trendy stanowi punkt odniesienia dla firm z branży drzewnej. Alpi to pierwsza firma na świecie, która uprzemysłowiła proces produkcji rekonstruowanego drewna. Z zakładu stolarskiego stała się liderem branży dekoracyjnych powierzchni meblowych.
Szybki rozwój firmy rozpoczął się w roku 1950 wraz z pojawieniem się w firmie syna założyciela, Vittorio Alpi. Rok 1961 to wprowadzenie do sprzedaży flagowego produktu: Alpilignum, pierwszego forniru rekonstruowanego, będącego do dzisiaj flagowym produktem firmy. Był to początek prawdziwej rewolucji w branży komponentów meblowych. Produkt sukcesywnie zdobywał Światowe rynki a zaangażowanie firmy w badania i rozwój technologiczny umożliwiło szerokie zastosowanie produktu.

Ciągłe innowacje technologiczne, przywiązanie do kultury rzemiosła, szeroki asortyment, możliwość dopasowania do potrzeb klienta oraz odpowiedzialna gospodarka ekonomiczna i społeczna to silne strony firmy Alpi, lidera w branży produktów z rekonstruowanego drewna. Na sukces przedsiębiorstwa składają się również najwyższej jakości surowce, pochodzące z certyfikowanych lokalizacji oraz proces produkcyjny odbywający się kompleksowo w ramach firmy. 
 

Zastosowanie produktów ALPI

Powierzchnie meblowe i wyposażenie wnętrz hoteli, apartamentów, kompleksów handlowych, biur i obiektów użyteczności publicznej ; do produkcji podłóg, paneli ściennych dekoracyjnych i akustycznych, drzwi ; wyposażenia wnętrz jachtów i łodzi, samochodów.

Przemysłowe dopasowanie

Wyjątkowość firmy przejawia się poprzez połączenie czynników, powszechnie uznawanych za sprzeczne: produkcji na skalę przemysłową i możliwości oferowania produktów „szytych na miarę”. Podwójna pasja to z jednej strony pęd do innowacji i doskonalenia technologii produkcji a z drugiej zamiłowanie do tradycji i oferowania personalizowanych usług opartych o żmudną pracę w harmonii z tradycją. Jest to podejście wyjątkowe w całej branży, w której rozwój firmy i ciągłe dążenia do optymalizacji uniemożliwia indywidualne podejście do potrzeb rynku. Alpi to zamiłowanie do technologii i naturalnych surowców, profesjonalizm, nieskrępowana kreatywność, oraz bezkompromisowe podejście do jakości. Połączenie tych czynników to siła, która pozwala firmie podążać swoją indywidualną drogą.

Od drewna do drewna

Alpi wyróżnia bezpośrednia kontrola nad całym łańcuchem dostaw i produkcją, od kłody przez gospodarkę leśną po gotowy produkt. 
W 1975 roku został otwarty pierwszy zakład w Kamerunie aby zabezpieczyć dostawy surowca. Valerio Alpi, syn założyciela wpadł na genialny pomysł zbudowania barki, będącej mobilnym zakładem przetwórczym. Zwodowano ją w tym samym roku w porcie w Ravennie. Barka jest cały czas użytkowana na Wybrzeżu Kości Słoniowej. 
Bezpośrednie zaangażowanie w leśnictwo rosło z roku na rok. Dzisiaj firma dysponuje licencjami na zarządzanie ponad 500 000 hektarów lasów, zapewniając jednocześnie wsparcie dla lokalnych społeczności w kwestiach ekonomicznych i infrastruktury

W służbie designu, w służbie Twojemu projektowi

Partner wiodących marek w sektorach dóbr luksusowych, przemyśle samochodowym, morskim oraz prestiżowych firm meblarskich, architektury wnętrz oraz projektów kontraktowych takich jak hotele, kompleksy apartamentowców, przestrzenie użyteczności publicznej oraz wyposażenie sklepów. 
Alpi współpracuje ramię w ramię z klientami analizując potrzeby rynku, przewidując trendy technologiczne i stylistyczne, oferując ogromny wkład know-how stymulując rozwój nowych pomysłów. Proces produkcji może zostać dostosowany do każdego projektu. Produkt powstaje bazując na estetycznych i użytkowych potrzebach klienta, w zależności od przeznaczenia oraz wykorzystywanych technologiach. 
Alpi poprzez dział doradztwa technicznego towarzyszy klientom na każdym etapie produkcji, oferując pełne wsparcie od projektu po usługi posprzedażowe.

Alpi i świat designu

Głęboka synergia ze światem designu, już od lat osiemdziesiątych, doprowadziła do prestiżowej współpracy z wybitnymi nazwiskami włoskiego designu, między innymi: Clino Castelli, Aldo Cibic, Dino Gavina, Pierluigi Ghianda, Ugo La Pietra, Piero Lissoni, Angelo Mangiarotti, Alessandro Mendini, Matteo Ragni, Ettore Sottsass, Matteo Thun, Marco Zanini.

Alpi w liczbach

Dzisiaj Alpi prowadzone przez Vittorio Alpi, wnuka założyciela dysponuje zakładami przemysłowymi o powierzchni 180 000 m2 (52 000 zadaszone) we Włoszech oraz 346 500 m2 (67 000 zadaszone) w Afryce. Zdolności produkcyjne to ponad 30 milionów m2 rocznie, trafiające na rynki ponad 60 krajów na świecie. Dwie włoskie fabryki to: Legno produkująca fornir ALPIlignum oraz Linteco odpowiedzialna za produkty wykończone, m.in. laminaty fornirowe ALPIkord. W Afryce grupa działa poprzez ALPIcam Industries, odpowiedzialną za wstępne przetworzenie kłód, ALPIcam i Grumcam, leśne jednostki grupy. Pływający zakład przetwórczy Alpi C.I. oraz handlowe spółki ALPI Timber i L.E.S., wszystkie te przedsiębiorstwa działają w pełnej synergii z włoską centralą.

Wood & More

Moc materiału, drewna we wszystkich jego odmianach. ALPI zapewnia najwyższy poziom ekspresji. Wykorzystuje do produkcji drewno topoli, lipy i ayous, przetwarza je i oferuje olbrzymią różnorodność wzorów powierzchni dekoracyjnych. Unikalne, doskonałej jakości dekory, wolne od wad typowych dla naturalnego drewna, dające nieskończone możliwości zastosowania, propozycje katalogowe lub przygotowane „na wymiar”. Charakteryzuje je powtarzalność koloru i wymiaru również dla zamówień odległych w czasie, gotowe do zastosowanie na powierzchniach zarówno pionowych jak i poziomych. 
Metamorfoza naturalnego surowca, który dzięki technologii osiąga wysoką wydajność i jakość. Przemiana ta możliwa jest dzięki inwestycjom w badania i rozwój, najwyższej jakości surowce, rzemiosłu oraz profesjonalizmowi, pasji i zaangażowaniu personelu , którym ALPI oferuje możliwości profesjonalnego rozwoju.

Miniaturowa fabryka

To przestrzeń do badań i intuicji. Czarująca miniaturowa fabryka, gdzie każdy proces i maszyna zostały zminiaturyzowane. Katalizator pomysłów, miejsce w którym wszystko się zaczyna. To tutaj badany jest surowiec pod względem nowych możliwości, tutaj prowadzone są eksperymenty nad jego właściwościami. Fachowcy badają reakcje drewna na związki chemiczne i fizyczne (ciepło, światło, wilgoć, ciśnienie) oraz właściwości produktu podczas różnych faz produkcji. Nowe produkty są wstępnie testowane w celu optymalizacji ich produkcji.

ALPI działa całkowicie transparentnie w odniesieniu do odpowiedzialności za środowisko naturalne i społeczne, nieustannie skupia się na doskonałości w zakresie korzystania z zasobów naturalnych. Wszystkie produkty ALPI wykonane są z topoli, lipy i ayous pochodzących z certyfikowanych przestrzeni leśnych, zarządzanych z szacunkiem dla środowiska naturalnego.

Firma dokłada również maksymalnych starań w kwestii bezpieczeństwa w miejscu pracy oraz ochrony środowiska, włączając w to zaawansowany system oczyszczania wody przemysłowej. 

Bezpośrednie zaangażowanie firmy w zarządzanie lasami równikowymi to jednocześnie duża odpowiedzialność społeczna całej grupy. ALPI nieustannie wdraża i wspiera projekty chroniące i pomagające lokalnym społecznościom.
 


Certyfikacja

  • FSC® (Forest Stewardship Council) 

Ayous I topola to podstawowe surowce wykorzystywane do produkcji fornirów ALPIlignum. Certyfikat FSC® (SGSCH-COC-004194) gwarantuje pochodzenie surowca z odpowiedzialnie zarządzanych lasów, zgodnie z rygorystycznymi standardami środowiskowymi, ekonomicznymi i socjalnymi. 

  • OLB (Origine et Legalité du Bois OLB-CERT-090501) 

Certyfikat legalności, możliwości śledzenia operacji leśnych i przetwórstwa przemysłowego drewna w Kamerunie. Alpi dysponuje certyfikatem OLB już od 2009 roku, który gwarantuje przestrzeganie przepisów dotyczących gospodarki leśnej, ochrony środowiska, higieny i bezpieczeństwa w miejscu pracy, zdrowia, przepisów podatkowych, umów o pracę, dostaw i wywozu drewna. Dotyczą one również gwarancji pochodzenia geograficznego i możliwość identyfikacji surowca od momentu wstępnej obróbki. Certyfikacja ta świadczy także o zaangażowaniu firmy w aspekty społeczne takie jak ochrona pracowników i środowiska w którym żyją. Dzięki niezależnej certyfikacji Alpi spełnia amerykańskie i europejskie regulacje (American Lacey Act, FLEGT). 

  • Certyfikacja pochodzenia drewna topoli 

Drewno topoli wykorzystywane do produkcji forniru rekonstruowanego pochodzi z włoskich plantacji. Certyfikat wydany przez SGS gwarantuje dbałość o odnawialność zasobów oraz zobowiązanie spółki do wyboru metod odpowiedzialnej gospodarki leśnej i wykorzystanie lokalnych zasobów rolnych. 
Deklaracja EUTR – EU Timber Trade Regulation 
Gwarantuje pełną zgodność z rozporządzeniem UE nr 995/2010 Parlamentu Europejskiego dotyczącym legalności pochodzenia drewna.

Zero F

ALPI potwierdza swoje zaangażowanie na rzecz ekologii i zrównoważonego rozwoju, oferując rozwiązanie problemu formaldehydu, będący od wielu lat trudną kwestią w branży wyrobów z drewna. 

Zgodnie z najbardziej rygorystycznymi standardami międzynarodowymi, ALPI może zaoferować produkty w wersji ZeroF, bez dodanych formaldehydów w produkcji ekologicznych powierzchni dekoracyjnych. Jest to rezultat ciągłych badań, poszukiwania rozwiązań aby zaspokoić potrzeby rynku, produkty ZeroF znacznie ułatwiają uzyskanie certyfikacji LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), wyznaczającej standardy dla zrównoważonego budownictwa.
back back